Kamenín
Po maďarsky Kémend, po slovensky Kamenín. Dedinka má 1600 obyvateľov a dve chránené územia.
"Je tu ešte mnoho iných vecí," zdôrazňuje starosta obce Jozef Grman.
"Máme tu výnimočný ženský kroj s krátkymi sukňami a červenými čižmičkami," hovorí Pannika Baranyai z občianskeho združenia Limonium Gmelinii.
Luxusné smetisko
Vrch umelého kopca rímskeho opevnenia pomenovali sarkasticky Rózsadomb – Ružový vrch, ako luxusnú časť Budapešti – niekdajšie smetisko je dnes na nepoznanie.
"Bývajú tu väčšinou Rómovia. Nevedeli o nás, že prídeme. Je tu poriadok, čisto, chovajú si tu svoj dobytok," hovorí predsedníčka miestnej organizácie Csemadok Eva Barti. "Veľké vďaka patrí pánovi starostovi, má na nich dobrý vplyv," dodáva.
O jedlo postarané
Tradičná pec a ešte tradičnejšie vône - spojenie spomienok z detstva a skvelej chuti - takto to vyzerá pri pečení v Kameníne. "Pečieme v peci väčšinou chleba a predtým pečieme posúchy," vysvetľuje vicestarosta Ladislav Tóth.
O dva domy ďalej aktívne pracujú poľovníci po úspešnej poľovačke v okolitých lesoch.
"Rozdelíme všetko medzi poľovníkov, každý dostane niečo na Vianoce," vysvetľuje Ottó Becse z miestneho poľovníckeho združenia, čo urobia s korisťou.
Bio dedinka
V Kameníne majú dokonca aj obecné bio prasiatka – mangalice. "Boli tam smetiská. Vyčistili sme ich," hovorí miestny hospodár. Kŕmia ich ľudia z dediny.
Nepotrebujú tu ani kosačky, čo nespasie maďarský stepný dobytok, dokončia kozy a ovce.
"Do tej rezervácie 50 rokov nikto nemohol vstúpiť, tak sme to využili, že občania tam majú svoj dobytok," vysvetľuje hospodár. "Dodávame im iba soľ a dokonca aj pramenitú vodu pijú, nemusíme ich napájať," dodáva.
Z čias vojny
V Kameníne sa vrátite aj do čias druhej svetovej vojny. Nefunkčná T34 nad obcou pripomína boje pri Hrone, front tu stál 6 týždňov.
"Druhá svetová vojna bola v Kameníne veľmi krutá, veľmi veľa civilných obetí bolo," potvrdzuje Pannika Baranyai.
Pozrite si reportáž z dedinky Kamenín: