NÁMESTOVO - V dedine Bobrov, v okrese Námestovo, sa ženy nemusia obávať o svoju bezpečnosť. Majú tam totiž veľmi silných chlapov, a to aj v tvrdej celosvetovej konkurencii. A nielen drsní muži, ale i drsná a zároveň nádherná príroda charakterizujú túto obec. Môžete si zachytať ryby, aj bronz a poriadne si oddýchnuť.

V rámci bývalého Československa bol Bobrov mekkou vzpierania. V Bobrove sa liahnu vzpieračské talenty. Ako prezradil predseda oddielu vzpierania Ondrej Kružel, medzi najväčšie úspechy rodákov patrí Miloš Čiernik, ktorý bol dvakrát na olympijských hrách. Ondrej Kutlík bol na olympiáde v Pekingu.

"Ja som majster Európy v nadhode a vicemajster Európy v dvojboji,"  povedal Tomáš Romaňák. "Asi je to tá genetika tunajšej tvrdej prírody, dáva silu aj týmto chlapcom. Potom sa vedia pripraviť aj na tvrdší boj.

Niečo k veci

Kalvária

Pýchou dediny je pútnické miesto - Bobrovská kalvária. V minulosti ju postavili vďační ľudia, za to, že prežili epidémiu cholery. "Na sviatok Nanebovzatia Panny Márie, keď okolo 5 až 8-tisíc pútnikov každoročne zavíta na našu Bobrovskú kalváriu," povedal starosta Bobrova Anton Grobarčík.

Bobrov je dedina stvorená aj na oddych. Podľa miestnych, je to raj pre rybárov. Je tu tiché prostredie, ktoré je v ochrannom pásme. Ako dodal riaditeľ Štátnej ochrany prírody Hornej Oravy Duśan Karaska, vyskytujú sa tu viaceré druhy vzácnych vtákov. Napríklad Orol krikľavý, hniezdi tu aj Močiarnica mekotavá.

Niečo k veci

Najzdravšie ovocie

Okrem vychádzok napríklad na Babiu horu či Pilsko, turisti môžu ochutnať aj  kanadské čučoriedky a nebudú mať pritom ochranárov v pätách. "Je to najzdravšie ovocie, ktoré sa tu pestuje. V chladničke vydrží až 2 týždne," prezradil predseda družstva Tomáš Luchava. Pole s čučoriedkami stráži sokol pred malými vtáčikmi, ako sú napríklad škorce.

Na erbe obce Bobrov sa nachádza sv. Jakub v striebornom s dvomi zlatými mušľami na plášti, so zlatou pútnickou palicou v pravici a zlatou tekvicou v ľavici. Bobrov, bol povýšený na mestečko vďaka kráľovskej listiny z roku 1818 a boli mu zároveň udelené výsady štyroch jarmokov do roka.

Niečo k veci

Zdroj: noviny.sk
.