ČERTIŽNÉ - Dedinka Čertižné sa nachádza pri Medzilaborciach, no čerti tam nie sú. Má približne 350 obyvateľov a nespočetne veľa prírodných krás.

V dedinke pozornosť okamžite upúta veľký chrám, ktorý vyzerá ako katedrála vo veľkom meste.

"Do prvej svetovej vojny tu bol starý drevený chrám. Bol malý a ľudí bolo veľa. Bolo potrebné postaviť niečo väčšie a postavil sa veľký chrám. Žiaľ, aj tento chrám je prázdny, lebo ľudí je tu málo," hovorí kurátor Nikolaj Malinčak.

Nachádza sa tam krásny starý ikonostas z pôvodného dreveného chrámu, ale aj zaujímavo opracovaný kameň. Je to krstiteľnica vytesaná z kameňa. Bola vyrobená v 16. storočí.

Významné osobnosti

Hneď vedľa chrámu je pieskovcový chodník, ktorý vás dovedie k sprievodcovi po cintoríne.

Môžete tu nájsť hrob Adolfa Dobrianského, ktorý bol jedným zo spoluzakladateľov Matice slovenskej.

"Svojho času pôsobil aj v Rakúsko – Uhorskom sneme a zaslúžil sa o zvýšenie povedomia nielen Rusínov, ale aj Slovákov," hovorí starosta obce Peter Tričák.

V roku 1935 sa v obci udiala Čertižniansko-haburská vzbura. Dedinčania sa vzbúrili proti exekútorom, ktorí im chceli zabrať majetok. To sa im nepáčilo a exekútor utiekol do Medzilaboriec, privolal políciu a následne sa udiali razie, pri ktorých bili mužov a ženy.

Vzburu pripomína aj žandárska stanica a drevená zvonica, z ktorej žandári, paradoxne, nikdy nezazvonili, pretože tam nikdy žiadne zvony neboli. Mladí ľudia vzburu poznajú už iba z rozprávania. Dnes však riešia iné problémy, hlavne tie pracovné, pretože v okolí je práce žalostne málo.

"Čo sa týka práce, je to ťažšie. Za prácou treba cestovať. Je tu toho málo. Minimálne keby do Medzilaboriec nejaká väčšia firma, tak by tu tí ľudia ostali,"
potvrdzuje starosta.

Krásna príroda

Tešiť sa ale môžu z mnohých prírodných krás. Pred obcou sa nachádza prírodná rezervácia zvaná Mokré lúky. Vyskytujú sa tu vzácne rastliny.

Nájdete tam iskerník veľký, či vachtu trojlistú.

V horách pramení rieka Laborec a pre tých, ktorí si s čertmi v dedine nedajú pokoj majú obyvatelia jediný odkaz.

"Žiadni čerti našu dedinku nezaložili, ale žijú tu fakt čertovsky dobrí ľudia,"
dodáva starosta. 

Pozrite si reportáž:

Niečo k veci

Niečo k veci

Zdroj: noviny.sk, TV JOJ - Michal Iľkanin
.