PODBREZOVÁ - Niektoré slovenské dediny sa pýšia svojou architektúrou či malebnými drevenicami, ale v Podbrezovej hrá hlavnú úlohu železo. To stálo aj pri vzniku obce a dodnes je pre obyvateľov dôležité.

Podbrezová vznikla vďaka železu. "Obec vznikla ako hutnícke sídlo, osada v roku 1840," vysvetľuje starosta Ladislav Kardhordó.

V okolitých horách boli bohaté ložiská železnej rudy, a preto je prirodzené, že železiarne vznikli práve tu. A už vyše 170 rokov poskytujú obživu generáciám hutníkov.

"Zamestnávajú viac ako 3 000 zamestnancov a dalo by sa povedať, že živia celú Horehronskú dolinu," dodáva Miloš Dekrét zo železiarní.

Pre hutníkov

Obec vznikla až v 19. storočí so vznikom železiarní. Väčšina budov slúžila hutníkom. "Tí chodili na týždňovky, bývali v takzvaných šalandách," dodáva starosta.

Po práci ľudia radi oddychovali v kolkárni. "Patrilo to k hutníkom a vlastne po vybudovaní dvojdráhovej kolkárne sme sa rozhodli postaviť šesťdráhovú. Môžeme povedať, že dnes je to najkrajšia šesťdráhová kolkáreň v Európe," hovorí predseda ŽP Šport Július Kriváň.

Krásy okolia

V dedine majú aj futbalový štadión s vyhrievaným trávnikom.

Turistických krás je v okolí Podbrezovej neúrekom. Neďaleko je napríklad vrch Šiklov. "Kedysi tam bol šikmý výťah, ktorý vyvážal trosky zo železiarní," dodáva starosta.

Z vrcholu je nádherný výhľad na dedinu, v ktorej žije 3 875 obyvateľov.

Podbrezová sa pýši železiarňami i kolkárňou, pozrite si reportáž:

Niečo k veci

Niečo k veci

Zdroj: noviny.sk, TV JOJ - Rasťo Ekkert
.