DOLNÝ HRIČOV - Dolný Hričov (okres Žilina) má kostol s maľbami, ktoré sú pre svätostánok netradičné, ale aj ihlu, s ktorou by ste nič neušili. Žije tu i multifunkčný folklorista, ktorý hrá na hudobných nástrojoch vlastnej výroby.

Malý kostol zo štrnásteho storočia často navštevujú domáci i zahraniční turisti. Atrakciou sa stal vďaka maľbám, ktoré sa odlišujú od tých klasických.

Vytvoril ich známy akademický maliar Vincent Hložník. Okrem biblických postáv tu namaľoval raketu a balón.

"Sám autor to zdôvodnil slovami, že ak to ľudia dokážu teraz urobiť, tak určite pán boh už od začiatku vedel, že to bude," vysvetľuje správca farnosti Miloš Gabala.

Hložník tu našiel svoje útočisko v šesťdesiatych rokoch minulého storočia. Nesúhlasil s komunistickým režimom, zostal bez práce. Pomohol mu vtedajší správca farnosti. 

"Pán dekan našetril korunky a dal mu robotu, aby mal z čoho žiť," vysvetľuje obyvateľka obce Viera Kadurová. 

Unikátna ihla

Dedina sa môže pochváliť skalným unikátom, príroda sa vyhrala, kým ho vytvorila.

Ihla, ktorú by ste našli v kope sena okamžite. Ako správne náradie krajčíra má uško, aby sa ním dala prevliecť nitka. Vznikla rozpadom obrovského brala.

Niečo k veci

Ľudia na to majú svoje vysvetlenie. "Z tých povestí, čo vieme, je to skamenelý mních," vysvetľuje starosta obce Peter Zelník. 

Hrá na šundovke

Žije tu aj multifunkčný folklorista Roman Bienik. Má šundovku - cimbal, ktorý kúpil od kolegyne za fľašu vína. Bol v dezolátnom stave. Spolu s kamarátom ho zreparovali. Na cimbale si rád zahrá aj jeho syn.

"Začínal tak, že si z internetu stiahol, ako má šundovka noty rozložené," hovorí.

Bienikovci v obývačke hrajú a spievajú. V kuchyni nielen varia.  Roman tu vyrába fujary, píšťaly alebo gajdy.

Dolný Hričov má čo ukázať. Pozrite sa:

Zdroj: noviny.sk
.