POLERIEKA - Polerieka je malá dedina, ktorá nemá ani svoj vlastný obecný úrad. Tamojší ľudia sa o starostu delia s obyvateľmi susednej obce Abramová. Napriek tomu, s nikým iným by vraj nemenili.

V dedinke v údolí pod horami má trvalý pobyt dvanásť obyvateľov. V skutočnosti po celý rok ich tu žije len desať. Väčšina domov je prázdna, alebo patrí chatárom.

"Cez leto veselo, ale v zime tu málokoho nájdete," hovorí starosta obce Milan Čemák. Jozef Gerek je zamilovaný do slovenského znaku, keď k nemu prídete, hneď to aj zbadáte.

Z mlyna slovenský dvor

Bývalý slovenský reprezentant v hádzanej nám dokázal, že to vie aj s basketbalovou loptou. Hrdí sa domom, ktorý si vlastnoručne ozdobil. Trikolórou a národným znakom zmenil starý vodný mlyn, ako sám hovorí, na slovenský dom.

"Mám tu slovenský stánok, som dobudoval, ďalej stojí letná rezidencia," opisuje Gerek. Zo starého vodného mlyna poďme k novému mlynskému kolesu. Je to replika technickej rarity. Má netradičný prívod vody na lopatky, a to zozadu.

Vojenskí velitelia

Hoci ide o minidedinu, z rodu odtiaľto vzišli slávni vojenskí velitelia. Bojovali vo Francúzskej armáde. No nielen v Európe, ale aj za morom. Ako napríklad Ján. "Pán Polerecký bojoval vo vojne severu proti juhu," prezrádza starosta.

Dnešná Polerieka nemá ani obchod, ani krčmu. Autobusovú zastávku by ste v obci  márne hľadali. Miestni však vravia, že majú  dôvod, prečo by inde nebývali. "Chcel som byť na samote," hovoria.

Zdroj: noviny.sk
.