ZVONČÍN - Obec Zvončín je vzdialená od Trnavy len 5 kilometrov. Aj preto tam pribúda veľa nových obyvateľov. Tamojšou atrakciou sú levy, žijúce uprostred poľa. Obec ale dodnes nedala súhlas na ich chov. Asi najviac sa to nepáči poľovníkom, pretože sa im z revíra vytratila zver. Vraj cíti pach predátorov, aj keď sú v klietke.

Prvá zmienka o obci Zvončín je z roku 1539 a býva tu vyše 760 obyvateľov. "Bola prevážne poľnohospodársky založená, boli tu lúky, pasienky, chovali sa tu ovce, voly," vymenováva starostka obce Michaela Strakošová.

Okolité obce patria do Malokarpatskej vinnej cesty, Zvončínčania ale nie, v  obci nemajú ani jednu pivnicu, ktorú by mohol nejaký vinár otvoriť počas dní otvorených pivníc.

Levy revú v noci

"Postupne ako sa doba modernizovala, tak tie vinohrady nám tu mizli," opisuje obyvateľ Zvončína.  Pán Stanislav Hrčka chová až 50 sliepok, ale nemá ani jedného kohúta. "Vajíčka sú na konzum, keďže nepotrebujeme kurčatá, nepotrebujeme ani kohúta," opisuje.

V katastri obce Zvončín majú aj dvoch levov. Kým jedným sa to páči, iní nadávajú. "Tí, čo nemôžu v noci spať, tak tým prekážajú, že revú v noci. Poľovníkov to hnevá. Stále sú tu, aj keď sme nikdy nedali súhlas s ich umiestnením." hovoria domáci.

.