KOVÁLOV - Názov koválov má základ v kováčskom remesle, ale kováča, by ste v tejto obci hľadali márne. Nemajú tam ani jedného. Zato okolité lesy sú nádherné. A majú tam najstaršiu chovateľskú stanicu amerických buldogov na Slovensku.

V obci Koválov býva 700 obyvateľov a čo niektoré ženy najviac teší, je že v nej nemajú krčmu. Výborného vína majú dosť, ale vraj na dobré pivo nie je kam ísť, sťažujú sa chlapi. 

Obec Koválov patrí do vínnej cesty Záhorie, v dedine je okolo 25 vinohradníkov. V minulosti tam bolo aj 100 vinohradníkov, ale v posledných rokoch ich počet klesol. 

Na miestnom družstve chovajú 154 dojníc a ošípané. Ako jedni z mála sa tomu ešte stále v súčasnosti venujú. 

Jeden z miestnych obyvateľov dokonca trénuje amerických buldogov. Na trenažéri z nich "vybije" energiu a potom sú ľahšie ovládateľní. Pes Drago sa na medzinárodnej výstave v Bratislave umiestnil na najvyššej priečke. 

V Kovalove majú aj dobrovoľný hasičský zbor s priemerným vekom hasičov iba 23 rokov. Zasahujú pri požiaroch, technických zásahoch a zasahujú aj mimo katastrálneho územia obce. Počas troch rokov vyhrali hasiči neuveriteľné množstvo cien a pohárov. 

V dedine žije aj talentovaný maliar, ktorý námety čerpá z okolia Koválova. Pani Veronika, tiež miestna obyvateľka pečie doma svoje vlastné trdlá (trdelníky). 

Zdroj: noviny.sk
.