Španie Pole
Španô polo, znamená v miestnom nárečí pole pána. Páni dávno odišli a zostali len dedinčania so svojimi radosťami a starosťami. Dedinka je to malá, žije tu len osemdesiat obyvateľov, ale tí čo zostali, by neodišli za nič na svete. Prvá písomná zmienka je z roku 1301.
Španopolcov volali pantalondári, podľa širokých nohavíc Pantalón.
V dedine nemajú vodovod a preto sú odkázaní na niekoľko prírodných prameňov. Vody je v nich dosť po celý rok.
Ľudia sa tu okrem poľnohospodárstva, venovali aj voštinárstvu. Chodili po lese, vyberali med divokých včiel z bútľavých stromov. Neskôr začali chovať aj vlastné včely a okrem medu lisovali aj včelí vosk z ktorého sa vyrábali hlavne sviečky pre domácnosti, ale aj do kostolov. A kostol v Španiom poli majú teda poriadny.
V dedine sa nachádza najväčší kostol v okolí. Vravelo sa, že aká mocná je dedina, taký je aj kostol, hovoria miestny. Aj veža Španopolského kostola je najvyššia v širokom okolí. Veži sa tu hovorí tureň a je z nej nádherný výhľad na celú dedinu.
Dedina Španie pole leží v krasovej oblasti a preto je v jej okolí veľa jaskýň. Dedina trpela častými nájazdmi Turkov a ľudia sa pred nimi ukrývali aj v jaskyniach. A práve v diere, ktorú neskôr nazvali Mníchova, sa vraj ukrýval človek, ktorý sa Turkov tak bál, že v nej zostal niekoľko rokov.
Ak Vás túlavé topánky zavedú do tejto zabudnutej, ale krásnej dedinky, určite sa napite vody z prameňa a pokochajte sa výhľadom z najvyššej turne v okolí.