NIŽNÝ SKÁLNIK - Príbeh o Svätom Gráli určite poznáte. Neúspešne ho hľadajú archeológovia po celom svete a my sme našli jeho stopu v malej slovenskej dedinke Nižný Skálnik. V jednej z báji Jána Bottu sa hovorí o rytieroch a svätom kalichu, ktorý by sa mohol nachádzať na mieste nazývanom Maginhrad.

Tesne pred dedinkou Nižný Skálnik vás privíta storočná hruška. Nestojí tu len tak náhodou, akoby chcela povedať, že sa tu ovocným stromom naozaj darí. "Už v samotnom erbe obce Nižný Skálnik, bolo navŕšenie skál a dva stromy a tie predstavujú ovocné stromy, ktoré sa tu pestovali," vysvetľuje starosta obce Miroslav Bystriansky.

Náučný chodník

Aj keď v Skálniku žije len 196 obyvateľov,  rozhodli sa, že svoju dedinku a najmä okolitú krásnu prírodu, ukážu aj ostatným. Všetky svoje sily sústredili na vybudovanie náučného chodníka. Bude na ňom dvanásť stanovíšť a na každom bude stáť drevená socha rytiera.

"Tento náučný chodník bude mať dĺžku päť a pol kilometra a jeho ukončenie bude priamo na Maginhrade, kde bude zároveň aj rozhľadňa," vysvetľuje starosta. Tam na tom najvyššom kopci, stál bájny hrad Maginhrad.

Maga

Majiteľkou bola žena – Maga. Navštevovali ho rytieri zo širokého okolia a vykonávali tu tajomné obrady.  Darí sa tu ovocným stromom, hlavne slivkám, jablkám a orechom.

V obci Nižný Skalník nakrúcal redaktor Rastislav Ekkert:

.