Dedina Uzovská Panica leží pár kilometrov od Rimavskej Soboty v Blžskej doline na Gemeri. Nad obcou sa týči dominanta, ktorú poznajú všetci, ktorí cestujú južnou vetvou z Bratislavy do Košíc. Je to sústava mohutných antén, ktorá tam zostala ako spomienka na staré časy socializmu. V obci je takmer 80 percentná nezamestnanosť, ale kto veľmi chce, ten si robotu nájde.

Názov obce väčšinou vychádza z toho, čo je pre ňu charakteristické. "Vznikol tak, že sa sem presťahovali mladí chlapci panici," informuje starosta obce Peter Bábik.

Vysielač

V obci žije 752 obyvateľov a už v minulosti ju preslávila sústava antén, ktoré im po mnoho rokov poriadne otravovali život. "Koncom 60-tych rokov po príchode Rusov, začali stavať rušičku, oni to nazývali vysielač, ale podľa dostupných informácií to bola rušička," tvrdí starosta.

Dnes už rušička samozrejme nefunguje, ale s problémami tu musia bojovať stále. Najväčší problém, ktorý dedina má, je pitná voda. "Máme veľa studní, ale ani v jednej nie je pitná voda. Tak čistička tu je jedna v materskej škôlke a tam je to otvorené denne od trinástej do sedemnástej hodiny." sťažuje sa starosta.

Dedinka je malá, ale kostoly tu majú až dva. Ľudia, ktorí tu dnes žijú, sa venujú poľnohospodárstvu a chovu dobytka. "Začali sme pestovať kone a kravy," hovorí farmár Peter Slezák.

.