ŠTEFANOVCE - Dedine Štefanovce dominuje kostolík so zaujímavou históriou. Pred stovkami rokov ho zbúrali a potom opäť postavili.

Štefanovce, to je dedinka, ktorú na dve polovice delí Štefanovský potok a ktorej dominuje kostolík s bohatou históriou. Ten stojí na viac ako 700 rokov starých základoch.

Oltár je pôvodný

Ten pôvodný tu stál už v 14. storočí. O 400 rokov neskôr ho zbúrali a postavili nový. Aj ten už prešiel rekonštrukciou, akurát oltár je pôvodný.

"S oltárom nemôžeme nič robiť, lebo patrí pod Pamiatkárov," tvrdí miestna poslankyňa Jana Jačišinová.

Tunajší ľudia si život na dedine pochvaľujú i keď mnohí musia cestovať dennodenne za prácou. Tu sú všetci zvyknutí aj na to, že okolo domu je veľa roboty.

Omša a fľaša

V Štefanovciach už dlhodobo žije niečo vyše 200 ľudí. Posledné štyri desaťročia len jeden jediný chlap, ktorý je nositeľom mena ich dávneho predka.

Na rannú omšu vždy berie fľašu pálenky a po kostole ponúkne každého gratulanta. "Rituál dodržiavam ten istý - najprv omša, potom fľaštička," hovorí. Štefanovce sa i keď pomaly rozrastajú.

Vracajú sa sem rodáci no prichádzajú i nováčikovia z mesta. U niektorých to začalo chalupárčením a teraz tu už majú celoročné bývanie. V Štefanovciach im totiž ani v zime nemá čo chýbať.

.