TATRANSKÁ JAVORINA - V podtatranskej dedine platia prísne opatrenia a ľudia si ani na vlastnom dvore nemôžu robiť čo chcú. Tričká, sukne a krátke nohavice sa im neoplatí kupovať a len málokedy sa môžu opaľovať. Hoci obyvatelia tatranskej Javoriny žijú pod prísnym dohľadom ochranárov, čistý vzduch a pokoj sú pre nich nadovšetko.

Cez Tatranskú Javorinu sa tiahnu tri ochranné pásma. Tretí ochranný stupeň v dedine, štvrtý v lesoch a piaty nad lesmi. Starosta obce nemôže rozhodnúť ani len o vypílení stromu.

Balzam na dušu

"Viete aký je tu pokoj, veľmi dobre sa mi tu žije," hovorí miestna obyvateľka Rozália. V dedine môžete vidieť naozaj neskutočné momenty, psa, ktorého jeho pán češe na lúke, čerstvo vyliahnuté húsatka či mačku v črepníku.

Najmä tí starší by odtiaľto práve pre takýto super život nikdy neodišli. "Ja som sa tu aj narodila, žijem tu 62 rokov," hovorí Mária.

Žiadna škola

Raritou tejto dediny je, že nemajú ani materskú ani základnú ani strednú školu. Ale čo majú, tak to sú vysokoškoláci. Študenti Výskumného ústavu vysokohorskej biológie žilinskej univerzity majú študijne materiály priamo pod nosom.

A prečo sa Tatranská Javorina volá práve takto? "Je tu veľmi veľa javorov, Javorová dolina, potok Javorinka," hovorí starosta obce Dušan Lacko.

Zdroj: noviny.sk
.