ZLATNO - Obec Zlatno (okres Poltár) kedysi patrila medzi vychýrené obce so sklárskym remeslom. Dnes je to už minulosť, hoci nejakí sklári tam ešte žijú. V obci dodnes maľujú sklo zlatom, ktoré si obľúbili arabskí šjekovia.

Zlatno je jednaj z najmladších dedín na Slovensku, má len sedemnásť rokov. Oddávna sa tu vyrábalo sklo, ktoré bolo známe po celom svete. Tradícia sa tu zachováva dodnes.

Kaštieľ nikdy nevidela

Sklárska história sa tu traduje od roku 1833. Vtedy Jozef Záhn postavil v dedine skláreň. Za prácou sem prišli sklárski majstri zo širokého okolia aj zo zahraničia.

Zakľadateľ sklární tu pre svoju ženu nechal postaviť kaštieľ, ale ona ho nikdy nevidela. "Pri ceste do Zlatna sa pri prevrátení koča zabila aj so synom," podotkla starostka dediny Margaréta Murínová.
Zakladateľ sklárni tu pre svoju ženu nechal postaviť kaštieľ, ale ona ho nikdy nevidela.

Napriek tragédii sklárne prosperovali. Miestnou špecialitou bolo ručne maľované sklo, ktoré sa vyvážalo do celého sveta. Aj keď po revolúcii pôvodné sklárne zanikli, sklo sa tu maľuje dodnes.

Produkty si obľúbili arabskí šejkovia

Zlato si obľúbili aj arabskí šejkovia. "To zlato je 24 karátové. Akurát je v tekutom stave," hovorí sklárka Alena Trčanová. Maliarov na sklo si miestni sklári vychovávajú sami. "Musia to robiť ľudia, ktorí majú trpezlivosť," dodala Trčanová.

V Zlatne žije 470 obyvateľov a sklárska tradícia žije len vďaka niekoľkým nadšencom. Bývalá fabrika je opustená a postupne chátra. Tak ako aj ostatné sklárne v regióne.

Pozrite si priloženú reportáž:

Zdroj: noviny.sk, TV JOJ - Rastislav Ekkert
.