KOKAVA NAD RIMAVICOU - Kokava nad Rimavicou (okr. Poltár) leží v jednej z dolín Slovenského Rudohoria. Hádam každý Kokavan je hudobník. Píšťalky, ale hlavne fujary, patria neodmysliteľne k tomuto kraju a starí majstri ich tam vyrábajú dodnes.

Kokava je krásna podhorská obec, ktorá návštevníkovi poskytuje v zime  zimnú turistiku a v lete letnú. Je tu osem lyžiarskych vlekov, cyklotrasy, náučné chodníky a oplatí sa prísť aj kvôli hubárčeniu.

V Kokave vzniklo prvé fujarové trio, čo je prvá skupinová hra na fujare.

Keď sa povie Kokava každý si predstaví fujaru, ale ako doma sa tu cítia všetci ľudoví hudobníci, staré remeslá nevymreli a nástroje sa tu vyrábajú dodnes.

"Máme hlavne výrobcov ľudových nástrojov z dreva, to sú hlavne píšťaly, fujary," hovorí starosta obce Ján Chromek.

Napríklad fujary a píšťaly Pavla Bielčíka sú známe po celom svete."Na píšťalkách hrávali hlavne pastieri. Aj môj starý otec pásol, tiež mal píšťalku a ja som sa na nej skúšal učiť ako malý chlapec, kým som si urobil vlastnú a kým si teraz nerobím svoje," spomína.

Priateľka fujara

Výroba dobrej píšťalky je veda a najdôležitejší je správny výber dreva. "Hovorí sa, že by malo riasť tak, že by nepočulo vodu ani kohúta spievať," vysvetľuje Pavol Bielčik.

Pri výrobe je ale najdôležitejší cit a láska. "S tým drievkom človek žije. Lebo z hory keď si ho nesie, tu keď ho prevrtáva, keď s ním robí, tak sa s nim trochu spriatelí," dodáva.

Ázijské nástroje

Drumbľa je zvláštny nástroj. K nám ho priniesli kočovníci z ďalekej Ázie, našim ľuďom sa za zapáčil a v Kokave ho majster Moncoľ vyrába dodnes.

"Drumbľa je samozvučný hudobný nástroj, jej korene siahajú, až do obdobia tristo rokov pred Kristom," informuje výrobca drumbieľ Miro Moncoľ.

O Kokave by sme toho mohli napísať ešte veľa, ale najlepšie bude keď sa tu pri svojich potulkách zastavíte a pozriete si všetko na vlastné oči.

Zdroj: noviny.sk, TV JOJ - Rasťo Ekkert
.