CHĽABA - Obec Chľaba (okr. Nové Zámky) síce má írečitý slovenský názov, ale skôr vám tam ponúknu maďarské špeciality. Okolo nej sa môžete ochladiť až v troch riekach a ak si myslíte, že južné Slovensko je len o rovinách, tu to platiť nebude. Pôjdeme do najjužnejšieho pohoria. Do dediny, kde sa do pivnice neschádza ale vychádza.

Chľaba - pôvodným menom Helemba, je učupená pri najmenšom slovenskom pohorí  zvanom Burda, obmývanom 3 riekami. "Keď sem prídu ľudia, tak sú prekvapení, tu hory? My sme si mysleli, že tu je všetko rovné," hovorí starostka obce Henrieta Kosznovszka. 

Najkratšie na bicykli

Za dedinou, na opačnom konci, opúšťa naša najväčšia rieka Slovensko. Cestou natrafíte na železničný most, pešo či na bicykli je to do Maďarska len kúsok, autom však musíte cez Salku, čo je viac ako 30 kilometrov.

"Mali sme aj železničnú stanicu do roku 2011 a vtedy zrušili všetky osobné vlaky, čo sa zastavili aj u nás, takže koľajnice máme, ale vlak u nás nestojí, vraj je to drahé," dodáva starostka.

Hore do pivnice

"Nie dole ideme do pivnice, ale ideme hore do pivnice," vysvetľuje obyvateľ dediny. Vytesané do ílového kopca sú raritou Chľaby. Pôvodne zemľanky na bývanie sú ideálnym miestom pre víno, či zeleninu. 

"Pivnice sú vyryté do tufových svahov, voľakedy takpovediac ku každému domu patrila jedna," tvrdí Kosznovszka. 

Zdroj: noviny.sk
.