VEĽKÝ LAPÁŠ - Pokojná dedina, do ktorej sa ročne nasťahujú desiatky nových obyvateľov, aj takto by sa dal charakterizovať Veľký Lapáš (okr. Nitra). Okrem šikovných vinárov či známej dychovky, sme v nej našli aj novodobého majstra Pavla z Levoče.

Lapášsky vodník

Veľký Lapáš je dedina, kde nájdete kostol, obchod a aj krčmu, majú tu aj svojho majstra Pavla z Levoče. "Je veľký majster, sme na neho veľmi hrdí, on veľa vecí už pre nás spravil," povedal starosta obce Andrej Zurbola.

Už z diaľky každého upúta socha na brehu rieky v blízkosti hlavnej cesty. Do detailov vypracovaný Lapášsky vodník s udicou v rukách. "Chytá si tu ryby a trošku pozerá na ten fungujúci svet tuto," tvrdí rezbár Peter Šrank.

Kalich z roku 1736

Ďalším rezbárovým skvostom je aj posledná večera so sochami v životnej veľkosti. Z jeho dielne pochádza aj časť takzvanej krížovej cesty. V kostole zas okrem iného majú jeden z najstarších kalichov z roku 1736.

Boží chrám pred nedávnom zrekonštruovali. Dokonca k nemu museli pristaviť jednu časť, aby ho ho zväčšili. Ide totiž o dedinu, v ktorej pribúdajú noví obyvatelia a aj ulice.

Obec je vzdialená iba pár kilometrov od Nitry. Žijú v nej aj šikovní vinári. V lete zas organizujú remeselné dni so starými tradíciami. "Svornosť je tu medzi ľudmi, panuje pohoda, žiadne sváry," dodáva Šrank.

Zdroj: noviny.sk
.