ZAKAMENNÉ - Z dediny Zakamenné (okr. Námestovo) bude čoskoro možno mesto. Žije v nej päť a pol tisíca ľudí a viacerí majú meno a priezvisko rovnaké. Jozefov Florekov tu nájdete asi štyridsať. Raritou nie je ani desať súrodencov.

"Ja som Jozef Florek, môj syn je Jozef Florek," hovorí obyvateľ Zakamenného. Takých Jozefov Florekov tu bolo aj 49, opakujú sa tu aj iné krstné mená a priezviská sa tu opakujú.

Za meno ďalšie meno

V obci je tak veľa ľudí s rovnakým menom aj priezviskom, že potrebujú ešte jedno meno, ktoré ich charakterizuje, aby sa vedeli rozlišovať. "Ja som Jozef Florek Belgičan. Nakoľko bol dedko voľakedy v belgických baniach," hovorí jeden z obyvateľov.

Ľudia v Zakamennom sú kresťansky založení a mávajú aj veľa detí. "Zakamenné je pomerne bohatá dedina na deti, ročne pribudne sedemdesiat detí," hovorí starosta Zakamenného Milan Vrábeľ."Ja mám deväť súrodencov. V mnohopočetnej rodine sa žije celkom dobre," tvrdí obyvateľ Zakamenného.

Čoskoro možno mesto

V dedine je takmer šesť tisíc obyvateľov, čo nie je ani v hocijakom menšom meste. "Ešte sme sa nerozhodli požiadať o štatút mesta," dodáva starosta.

Zdroj: noviny.sk, TV JOJ - Eliška Prečová
.