VEĽKÉ BOROVÉ - Rozprávková dedina Veľké Borové. Silní chlapi vysoko v horách postavili drevenice. Začali tam ťažiť kremeň a z neho vyrábať sklo. Preslávili sa po celom Uhorsku. Pre ťažkú dostupnosť a nedostatok práce sa mladí z obce odsťahovali, za to pribudli turisti a chatári.

Kľukatou cestičkou sa dostanete do dediny, kde je plno pôvodných dreveníc. Rozprávka začína veľkou borovicou, ktorá sa stala v roku 2004 stromom roka.

Počuť rásť trávu

Je tu také ticho, že ako sa vraví počuť trávu rásť. "To je radosť sem prísť, chodím tu radšej ako k moru - viac si tu oddýchnem," tvrdia chatári. "Hory sú tu úžasné - ja ráno, keď sa pozriem, vravím, Bože, to je nádhera - aj deťom sa tu páči," dopĺňa ďalší.

Šípková Ruženka by bola vo Veľkom Borovom určite spokojná. Miestni muži tu majú nezvyčajný voňavý koníček. "Aj ja sám pestujem ruže," tvrdí obyvateľ obce. "Tu iba chlapi pestujú kvety, lebo ženy o ne záujem nemajú," dodáva ďalší.

Dedina vdov

Ruže však nedávajú ženám. "Do kostola," prezrádzajú. Napriek tomu sú tu dobrá partia. "Tu je 40 ľudí, radi sme, že je nás ešte toľko. Žijú tu samé vdovy, chlapi pozomierali, tu je chlapov zo 10, choré to bolo," tvrdí obyvateľka Borového.

A vyžijú sa tu aj turisti, ved napríklad taká Prosiecka dolina, či Kvačianska sú úplne roprávkové.

.