MALÁ FRANKOVKA - Dedina Malá Frankovka (okr. Kežmarok) sa nachádza na Zamagurí. Na jej lúkach sa voľne pasú kravy, ktoré trafia domov bez gazdu. V dedine sú dva kostoly. Jeden z nich je unikátny, najmenší na Slovensku. Vitajte v Malej Frankovke.

V Malej Frankovej nemajú krčmu, ale miestnym chlapom to vôbec nevadí. "Alkohol poškodzuje rodinné vzťahy. Takže dobre, že tu nie je," hovorí obyvateľ dediny.

Sú aj obdobia, kedy by goralskí muži nemali čas vysedávať na čapovanom pivku. Roboty je až kým nasneží stále dosť. V dedine platí pravidlo, že do chlapských robôt by žena nemala strkať nos.

Solárny kríž

Najväčšou turistickou atrakciou je kríž nad dedinou, ktorý svieti pomocou solárneho panela. "Dáva na nás pozor, aby sa nám tu dobre žilo," hovorí obyvateľ Malej Frankovej Ján.

V dedine sa dobre žije aj zvieratám. Keď sa preveziete cez dedinu, na ceste môžete stretnúť niekoľko kráv bez gazdov. A presne vedia, do ktorého dvora patria.

Ľudia z Malej Frankovej si oddávna pomáhali chovom dobytka. Niektoré rodiny majú doma detí viac a takto šetrili každý cent.

Unikátny kostol

Miestnym unikátom je najmenší kostol na Slovensku. Je vysvätený a môžu sa v ňom konať všetky obrady. "Toto je maketa kostola, ktorý bol postavený pri príchode Cyrila a Metoda," hovorí správca Ogrodu sedmopočetníkov Alfonz Čarnogurský.

Zdroj: noviny.sk
.