Oščadnica
Pre sestry Bacmaňakové je heligónka ich obľúbeným hudobným nástrojom. V Oščadnici má svoju tradíciu. Súrodenecké duo najradšej hrá pesničku "Nad našou záhradkou", čo je to pravá oščadnická ľudová pieseň, ktorú naučila mladšiu zo sestier ich stará mama.
Tradíciami a krojmi sa dedina Oščadnica len tak hmýri. Pani Agneška pripravila pučky, jedlo, ktoré je tiež už skoro zabudnuté. No v minulosti ho gazdiné varili veľmi často. Základom je pomleté obilie. Je to naisto zdravá kaša, jej chuť pripomína grahamové rožky
Obec leží pod najvyšším kopcom Kysúc – Veľkou Račou, ktorá je charakteristická kopanicami. Má 22 osád a hlboko v lese sú ukryté malebné dreveničky. Protikladom dreveničiek je kaštieľ, postavený na začiatku minulého storočia. Mal slúžiť ako poľovnícke grófske sídlo. Dnes ho využíva kysucká galéria na prezentáciu súčasných výtvarníkov.
Z Oščadnice pochádzal významný vedec svetového formátu Ján Lendvaj Lušňák, ktorý napísal 11 učebníc prírodovedy a podieľal sa na vzniku elektrónového mikroskopu.