KOPRIVNICA - Dedina Koprivnica v okrese Bardejov má viac ako 600 obyvateľov a tí si žijú takým klasickým dedinským životom. Kedysi tam mal sídlo aj gróf Dessewffy, po ktorom obci ostala krásna kúria. Miestnych obyvateľov prezývajú Mačankare, sú šikovní a mnoho vecí si vyrábajú svojpomocne.

Koprivnica leží na juhozápadnom okraji Nízkych Bezkýd, v údolí Koprivničky, západného prítoku Tople, v nadmorskej výške okolo 223m.

Názov obce je odvodený z nárečového slova kopriva, čo je v slovenčine žihľava. "Podľa kníh, rástla táto rastlina v tejto lokalite v hojnom počte," prezradil starosta obce Peter Krupa.

Starobylý pôvod

Prvá zmienka o obci Koprivnica a jej obyvateľoch sa objavila pravdepodobne okolo roku 1034. Pri Koprivnici odhalil archeologický výskum pozostatky po obydliach (ohniská) a keramiku z 9. storočia. Vzhľadom k starobylému pôvodu Koprivnice možno pripustiť, že sídliskové nálezy pochádzajú z činnosti obyvateľov tejto dediny.

Obyvatelia boli v minulosti odkázaní na milosť a nemilosť svojho pána. Pracovali na pánskych pozemkoch takmer zadarmo. Zaobchádzalo sa s nimi kruto. Rozpadnutím týchto statkov, zeme prešli do rúk sedliakov.

Kostol a kúria

K významným historickým pamiatkam patrí predovšetkým pôvodne gotický kostol zo začiatku 14. storočia. K ďalším patria klasicistická kúria zo začiatku 19. storočia a malá kúria z prvej polovice 19. storočia, ktorá bola prestavaná okolo roku 1900. Kostol je postavený uprostred dediny a oproti je fara (župný archív).

Na severozápadnej strane obce je cintorín. V ňom je rodinná hrobka bývalých patrónov kostola. K hrobke vedie zvláštna smrekami vysadená cesta. Aj okolo kostola sú hroby bývalých patrónov a veľkostatkárov.

Krypta

Na cintoríne pri kostole sú pochovaní traja a na obecnom cintoríne jeden vojak. Jeden z nich bol pre zradu pri kostole zastrelený. Bol to Slovinec, povolaním učiteľ.

V dedinke môžete vidieť aj kryptu rodiny Dessewffyovcov. "Z rozprávania vieme, že vraj sú tu pochované len ženy a muži sú pochovaní v hroboch na miestom cintoríne," prezradil starosta Peter Krupa.

Dedinčania si v okolí vyslúžili prezývku Mačankare. A to kvôli tomu, lebo vedia navariť tú najchutnejšiu mačanku.

Niečo k veci

Niečo k veci

Zdroj: noviny.sk
.