HIADEĽ - Dedina Hiadeľ leží v doline asi päť kilometrov od hlavnej trasy medzi Banskou Bystricou a Breznom. Žije v nej asi 500 obyvateľov a rozprestiera sa pod známym Hiadeľským sedlom, ktoré bolo na hlavnej kupeckej trase medzi Zvolenskou župou a Liptovom. Dedinu dnes vyhľadávajú najmä turisti.

Prví osadníci, ktorí do obce prišli, boli zo severu a hovorili goralským nárečím. Keď prekročili hrebeň Nízkych Tatier a našli údolie, rozhodli sa usadiť natrvalo. Svojej dedine dali názov Gegel, čo znamená jedľa. Z toho slova vznikol aj dnešný názov Hiadeľ.

"Prvá písomná zmienka o obci Hiadeľ je z roku 1424 a prví obyvatelia boli drevorubači, pastieri a baníci," informuje starosta Ondrej Snopko.

V okolitých horách sú ešte pozostatky starých baní. Väčšina z nich je už čiastočne zavalená.

"Ťažilo sa tu najmä striebro, zlato a v 16. storočí už len antimón," dodáva starosta.

Židovská skala

Nad dedinou je Židovská skala. Toto miesto zachránilo počas druhej svetovej vojny životy mnohým ľuďom.

"Permanentne tu niekto bol. Bola tu piecka, z vonku to bolo ohradené čečinou, vnútri mali len z čečiny urobené lehátka a spali tu aj s deťmi," prezrádza obyvateľ Peter Štefanovie.

Potraviny im nosili Hiadeľčania. V niektorých momentoch sa tam tiesnilo až desať ľudí.

"Nielen židovského pôvodu. Tu boli aj prenasledovaní, aj rómskeho pôvodu, boli tu aj partizáni, ktorí sa ukrývali," vyratúva obyvateľ.

Okolité hory poskytovali dedinčanom nielen úkryt, ale aj obživu.

Dedina za hrebeňom Nízkych Tatier. Vitajte v Hiadeli, pozrite si reportáž:

Niečo k veci

Zdroj: noviny.sk, TV JOJ - Rasťo Ekkert
.