PRIECHOD - Obec Priechod (okres Banská Bystrica) je ukrytá v horskom údolí. Obyvatelia za prácou dochádzajú do okolitých miest, no vo voľnom čase sa venujú tradičným remeslám.

Podľa archeológov v obci Priechod ľudia žili už 4 tisíc rokov pred Kristom a svoj názov dedina dostala podľa toho, že sa tadiaľto prechádzalo na Liptov. "Prvá písomná zmienka o našej obci je z roku 1340. Prví obyvatelia boli pastieri a baníci," povedal starosta obce Stanislav Chaban.

Úplne prví osadníci boli ale Kelti. "Bola tu postavená hradba, z jednej strany sa ťahala asi 70 metrov. Z druhej strany nebolo treba, tam je neprístupný zráz," opisuje Jozef Stankoviansky z OZ Magna Historica.

Vypálená obec

Žilo tu asi sto Keltov, boli to dobrí bojovníci a vo svojom opevnenom hradisku sa dokázali ubrániť oveľa silnejšiemu nepriateľovi.

V novodobej histórii bolo pre obyvateľov Priechodu najhoršie obdobie, pred koncom druhej svetovej vojny. "Naši občania pomáhali partizánom, z toho dôvodu bola fašistami 16. februára 1945 celá obec vypálená," vysvetľuje starosta.

Všetko z dreva

Aj keď oviec je už v chotári pomenej, pastierske tradície tu stále žijú. Bačovia si veci, ktoré potrebovali k životu a práci, vyrábali sami. "Bačovský riad sú veci, ktoré používali dakedy na salaši, tam sa nepoužívali kovové veci, akože hrnce kovové a tak, všetko bolo z dreva," opisuje bača, rezbár Ivan Strečok.

Dedinu priechod navštívil redaktor Rastislav Ekkert:

Niečo k veci

Niečo k veci

Zdroj: noviny.sk
.